Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Weto Prezydenta w sprawie GMO

Agnieszka Szymecka-Wesołowska24 sierpnia 20112 komentarze

Prezydent Komorowski zawetował dziś ustawę o nasiennictwie. I podobnie jak wiele innych osób, cieszy mnie to niezmiernie.

Cieszy mnie to jednak nie dlatego, że „Polska będzie wolna od świństwa, jaką jest żywność GMO” (z czego cieszył się rzecznik SLD). Nie dlatego, że „pod przykrywką ustawy o nasiennictwie próbowano wcisnąć nam tylnymi drzwiami GMO” (co podkreślał przedstawiciel Zielonych) ani też nie dlatego, że zamykjąc furtkę dla upraw GMO przywrócimy w Polsce zgodność z „boskim planem stworzenia” (jak swego czasu chcieli nasi przedstawiciele przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliowści).

Mnie weto Prezydenta cieszy z uwagi na jego główne uzasadnienie: niezgodność przepisów ustawy z prawem Unii Europejskim (o jej niedociągnięciach pisałam w lipcu). A cieszy mnie to, bo oznacza, że komuś jednak leży na sercu jakość stanowionego prawa a ja żyję w praworządnym kraju.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Pjaj Sierpień 24, 2011 o 16:54

Dla mnie najbardziej zdumiewające w tym wszystkim jest, jak niewiele ludzie decydujący o kształcie państwa – politycy – wiedzą o otaczającej nas rzeczywistości. Przecież zdecydowana większość paszy sojowej sprzedawanej w Polsce jest z soi zmodyfikowanej genetycznie, a zakaz jej produkcji spowodowałby tylko dramatyczne zwiększenie cen tych pasz i co za tym idzie cen mięsa. Jestem przekonany, że gdyby wyeksponować w kampanii tę zależność tłum przeciwników GMO wśród polityków gwałtownie by zmalał 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka Sierpień 25, 2011 o 10:12

Dziękuję za trafny komentarz. To jedna sprawa. A druga to absolutny brak jakiejkolwiek kampanii informacyjnej (a nie jednostronnie agitacyjnej „za” lub „przeciw”). Ludzie budują swoje zdanie o GMO na podstawie zdjęć kukurydzy z oczami Frankensteina czy zawieszonego na szubienicy pomidora. W przestrzeni publicznej nie ma żadnej merytorycznej debaty na ten temat. A chętnie posłuchałabym rzetelnych argumentów naukowych obu stron. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: