Slider

12.09.2016

Sprzedaż żywności na rynek USA – nowe wymagania

Wszystkich, którzy eksportują lub planują eksport do Stanów Zjednoczonych Ameryki może (i powinna) zainteresować informacja o nowych obowiązkach, jakie się pojawiły na tym polu w ostatnim czasie. Restrykcyjne podejście służb kontrolnych FDA (czyli amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków –  Federal Food and Drugs Administration) jest już polskim przedsiębiorcom dosyć dobrze znane. Teraz  pojawia się nowy wymóg do spełnienia.

W dniu 4 stycznia 2011 r. został podpisany the Food Safety Modernization Act (FSMA), który wprowadził reformę w zakresie bezpieczeństwa żywności w Stanach Zjednoczonych. Obowiązywanie niektórych przepisów zostało odroczone w czasie do 16 września 2016 r. w celu dostosowania sektora biznesu do zmian. Wymóg o którym tutaj mówimy, dotyczy zaś obowiązku zatrudniania w każdym zakładzie przetwórstwa żywności oraz pasz – którego produkcja trafia na rynek USA – osoby na stanowisku/funkcji „Preventive Controls Qualified Individual”. Jest to osoba, która pomyślnie ukończyła szkolenie w zakresie rozwoju i stosowania środków zapobiegawczych opartych na ryzyku co najmniej równoważnym do otrzymanego na podstawie standaryzowanego programu uznanego za odpowiedni przez FDA lub w inny sposób uzyskała kwalifikacje poprzez doświadczenie zawodowe, w ramach którego uczestniczyła w opracowywaniu i stosowaniu systemów bezpieczeństwa żywności.

Zainteresowanym osobom możemy polecić pierwsze kursy. Przykładowo, w najbliższym czasie (19-21 września 2016 r.) taki kurs odbędzie się na Uniwersytecie w Wageningen w Holandii (który w środowisku akademickim słynie z mocnej pozycji prawa żywnościowego) przy współpracy z FSPCA (International Food Protection Training Institute)  i Uniwersytetetm Stanowym w Michigan. Kurs uzyskał akceptację Food and Drug Administration. Szczegóły kursu można znaleźć na tutaj.

 

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Horsss Październik 11, 2016 o 07:59

Czy w październiku albo w listopadzie odbędą się jeszcze jakieś spotkania ?

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka Październik 13, 2016 o 17:04

Dziękuję za zapytanie. Jesteśmy właśnie na etapie organizacji takiego szkolenia w Polsce – przewidywany najbliższy termin to początek 2017r.
Proszę śledzić informacje o szkoleniach na naszej stronie internetowej. W listopadzie powinniśmy już zamieścić wszystkie szczegóły organizacyjne.

Odpowiedz

B Październik 14, 2016 o 09:02

Dla zainteresowanych: Z tego co udało mi się dowiedzieć, najbliższe szkolenie anglojęzyczne będzie przeprowadzane w Anglii w Birmingham na początku grudnia.

Odpowiedz

Kodda12 Grudzień 9, 2016 o 13:28

Wiedziałem, że tak będzie… Wszystko muszą nam utrudniać ;/

Odpowiedz

Wiking83 Marzec 21, 2017 o 08:52

To nie jest utrudnianie, tak musiało być ..

Odpowiedz

olek24P Maj 1, 2017 o 14:14

To fakt, zawsze utrudniają, no ale widocznie tak musiało być.

Odpowiedz

Barbara Maj 4, 2017 o 08:28

Uczestniczyłam w szkoleniu na temat wymagań
FDA w Dublinie przeprowadzanym przez SAI Global, bardzo ciekawe szkolenie, zrozumiałe dla wszystkich. Polecam.

Odpowiedz

Katarzyna Maj 8, 2017 o 07:51

Takie szkolenia organizuje w Polsce ISOQAR. Nie trzeba jeździć aż do Dublina.

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka Maj 9, 2017 o 09:48

Chciałabym także dodać, że szkolenia z zakresy wymagań FDA organizowane przez ISOQAR są objęte także patronatem prawnym Centrum Prawa Żywnościowego. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się ze szczegółami tutaj: http://www.isoqar.pl/pl/szkolenia/branza-spozywcza/fsma-pcqi

Odpowiedz

Barbara Maj 9, 2017 o 10:02

Niestety, ale to szkolenie organizowane przez ISOQAR weszło dopiero od tego tygodnia, a śledziliśmy wszystkie szkolenie od ponad pół roku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: