Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Żywność z klonowanych zwierząt: rewolucji nie będzie

Agnieszka Szymecka05 kwietnia 2011Komentarze (0)

Pomimo szumnych planów, w Unii Europejskiej zakazu klonowania zwierząt z przeznaczeniem na żywność nie będzie. Przynajmniej na razie. Zakaz taki miał być wprowadzony przy okazji nowelizacji rozporządzenia regulującego tzw. novel foods, czyli nową żywność (Rozporządzenie WE 258/97), ale kilka dni temu nastąpiło fiasko rozmów pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą i żadnych zmian nie będzie.

Co to oznacza? Oznacza to, że nadal obowiązywać będą dotychczasowe regulacje, na podstawie których jedynym ograniczeniem w zakresie klonowanej żywności jest uzyskanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu. Zezwolenie dotyczy jednak wyłącznie żywności pochodzącej bezpośrednio ze skolonowanych zwierząt (np. mięso i mleko), a nie obejmuje produktów pochodzących od potomstwa klonów. Jest tak dlatego, że tylko w pierwszym wypadku mamy do czynienia z niekonwencjonalną techniką hodowlaną, która – w myśl przepisów ww. rozporządzenia novel foods podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia.

Nie mnie oceniać, czy to dobrze, czy źle. To, na co jednak warto zwrócić uwagę śledząc debatę i doniesienia prasowe w tym temacie, to fakt, że planowany zakaz klonowania zwierząt nie wynikał z obaw Komisji Europejskiej co do szkodliwości klonowanej żywności dla zdrowia i życia ludzkiego, ale z troski o dobrostan zwierząt. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie stwierdził bowiem żadnych różnic pod względem bezpieczeństwa żywności między mięsem i mlekiem ze sklonowanych zwierząt i ich potomstwa, a mięsem i mlekiem pochodzących od zwierząt z hodowli konwencjonalnej. Zwrócił natomiast uwagę na problemy wynikające z aktualnych technik klonowania, które powodują wyższą śmiertelność i gorszy stan zdrowia klonowanych zwierząt.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 107 400e-mail: biuro@food-law.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: