Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Żywność straszniejsza od przestępcy

Agnieszka Szymecka-Wesołowska09 maja 2011Komentarze (1)

Polacy za bardziej prawdopodobne uważają pogorszenie zdrowia spowodowane spożywaną żywnością niż stanie się ofiarą przestępstwa! Tak wynika z sondażu Eurobarometru przeprowadzonego w zeszłym roku na temat zagrożeń związanych z żywnością. Czy to wina podstępnych producentów? Okazuje się, że nie. To wina nas samych.

No bo jakże mogłoby być inaczej, skoro – jak wynika z tych samych badań – na informacje, że dany rodzaj żywności jest niebezpieczny większość pytanych owszem, nieco się tym przejmuje, ale albo nic z tym ostatecznie nie robi (30%) i nie zmienia swoich nawyków żywieniowych (23%) albo unika takiej żywności…. przez krótki czas (30%). Jakże mogłoby być inaczej, skoro największym zaufaniem w zakresie informacji o potencjalnych zagrożeniach ze strony żywności obdarzamy przede wszystkim swoje rodziny i znajomych (83%) a nie lekarzy (70%), naukowców (69%) czy instytucje ds. bezpieczeństwa żywności (53%)?

A czego w żywności Polacy boją się najbardziej? Statystycznie najbardziej boimy się dodatków, a więc barwników, konserwantów i aromatów (79%). Zaraz potem pozostałości pestycydów w warzywach, owocach i zbożach (78%) oraz pozostałości antybiotyków i hormonów w mięsie (77%). Co ciekawe, bardziej nam to straszne niż znajdujące się w żywności i tak głośno potępiane organizmy genetycznie modyfikowane czy klonowanie zwierząt do celów spożywczych.

 

Więcej na temat naszych obaw można poczytać tu.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szymecka-Wesołowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Lech 19 maja, 2011 o 11:49

  Teza z pierwszego zdania wcale nie jest dziwna. Wszak codziennie coś jemy, i w zdecydowanej większości są to rzeczy mogące pogorszyć nasz stan zdrowia, tymczasem bycie ofiarą napadu to wyjątek. Świadczy to nawet dobrze o inteligencji respondentów, którzy realnie kalkulują małą szansę wystąpienia choćby niebezpiecznego zdarzenia.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: