Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Etyka na etykiecie

Agnieszka Szymecka-Wesołowska19 lutego 20138 komentarzy

Producenci, sprzedawcy oraz wszystkie inne osoby odpowiedzialne za oznakowanie i reklamę żywności powinny pamiętać, że prezentowanie produktu spożywczego podlega ocenie nie tylko pod względem zgodności z wymogami prawa żywnościowego, ale także etyki. Przekonał się o tym producent zup w proszku, którego kampania reklamowa trafiła “na dywanik” Rady Reklamy. Rada uznała, że reklama narusza normy Kodeksu Etyki Reklamy. Sprawa dotyczyła sloganu “Bo zupa była prawdziwa“, który nawiązuje do głośnej przed laty kampanii społecznej dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 107 400e-mail: biuro@food-law.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna 20 lutego, 2013 o 21:25

I bardzo dobrze, bo dla mnie reklama była oburzająca.

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka 28 lutego, 2013 o 11:29

Wprowadzę wątek feministyczny 🙂 i dodam, że zapewne dla większości osób, którym szeroko pojęta równość leży na sercu, reklama ta nie przypadła do gustu.

Odpowiedz

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog 23 lutego, 2013 o 14:52

Nawiązując do tego problemu, w sklepach cały czas można znaleźć masło, które ma napisane “Zawartość tłuszczu 3/4” choć na rewersie wyraźnie pisze 60% tłuszczu. Czy to nie jest świadome wprowadzanie w błąd konsumentów? Ciekawy wpis na ten temat jest tutaj: http://supermarket.blox.pl/2013/01/W-masle-matematyka-nie-obowiazuje-60-proc.html

Swoją drogą i tak jest lepiej niż kiedyś bo można kupić masło. Jeszcze 2-3 lata temu były tylko “miksełka”, “ekstra mleczne” czy “osełka” ale najzwyklejszego masła nie!

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka 28 lutego, 2013 o 11:27

To są kwestie fałszowania żywności, które rzeczywiście często występują na rynku. Konkretne przypadki można sobie prześledzić np. tu: http://www.ijhars.gov.pl/art-29.html
Problem z reklamą “bo zupa była prawdziwa” jest nieco inny, bo dotyczy nie tyle zafałszowania żywności (choć można mieć wątpliwości np. co do legalności stwierdzenia “prawdziwa”), co etycznej strony znakowania i reklamy żywności. To jest na pewno nowy i ciekawy wątek.

Odpowiedz

Marcin Kozłowski 28 lutego, 2013 o 13:58

To jest realizacja obowiązku wynikającego z prawa wspólnotowego (inna sprawa, czy szczęśliwie sformułowanego). Zgodnie z rozporządzeniem 1234/2007 – por. dodatek do załącznika XV i znajdujące się tam nazewnictwo dla masła.

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka 28 lutego, 2013 o 14:46

Wyjaśnijmy, że zgodnie z tym załącznikiem nazwa “Masło z zawartością trzech czwartych tłuszczu” odnosi się produktu zawierającego nie mniej niż 60% i nie więcej niż 62% tłuszczu mlecznego, czyli m.in. także do masła wskazanego przez p. Mikołaja. Tak czy inaczej, jak wspomniał p. Mikołaj, praktyki fałszowania masła są jedne z najczęstszych na rynku i chyba najbardziej na nie są wyczuleni konsumenci.

Odpowiedz

Kulinarnie Niebanalnie 19 listopada, 2013 o 09:38

I to mnie denerwuje w polskim przemyśle spożywczym – zamiast uświadamiać konsumentów producenci bez skrupułów oszukują fałszując żywność! Zgroza.

Ps/ Bardzo fajny pomysł na bloga:)
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka 19 listopada, 2013 o 09:45

Dziękuję za komentarz.
Pamiętajmy też jednak o drugiej stronie medalu. Mamy ostatnio trochę do czynienia z “inflacją” przypadków zafałszowania żywności, ale nie dlatego, że producenci mają złe zamiary i rzeczywiście ukrywają przed konsumentem prawdziwą jakość produktu, ale dlatego, że organy urzędowej kontroli żywności widzą zafałszowanie w przypadkach, gdzie o zafałszowaniu (z prawnego punktu widzenia) nie może być mowy. Mamy na rynku wielu rzetelnych producentów, którzy dokładają wszelkich starań, by konsument był odpowiednio poinformowany. Niestety nie zawsze się to udaje z uwagi na zawiłość przepisów i problemy z ich interpretacją.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: