Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Teraz i żywność ma płeć

Agnieszka Szymecka-Wesołowska26 czerwca 20123 komentarze

Na rynku żywności, jak na rynku mody. Co rusz jakiś nowy trend. Po “eko food”, “etno food” i “ethical food” przyszedł czas na “gender food”!  http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,12006230,_PB___Jedzenie_to_bardzo_meska_rzecz.html

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 107 400e-mail: biuro@food-law.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Konrad 28 czerwca, 2012 o 08:09

Jako przeciętny konsument zauważyłem już takie różnicowanie ze względu na płeć dość dawno w branży spożywczej. Dlatego trudno mi jest się zgodzić z autorem tekstu, że firmy spożywcze dopiero teraz zaczynają to robić. Od kilku, jeśli nie od kilkunastu lat, mamy na rynku sporo produktów dedykowanych właśnie raczej dla Pań. Dodatkowo jest to podkreślane w intensywnych kampaniach reklamowych. Mam tutaj na myśli choćby takie produkty określane mianem “fit”. Czy widział ktoś reklamę płatków śniadaniowych które są nisko-tłuszczowe, zapewniają płaski brzuch, smukłą linię skierowaną do innej grupy docelowej niż płeć piękna? Ja nie. Takie produkty mamy już od dawna i właśnie skierowane specjalnie dla Pań. A płatki śniadaniowe “fit” to jeden z przykładów. Jedyna różnica pomiędzy opisanym produktem dla panów a tymi od lat reklamowanymi dla pań jest taka, że na tych pierwszych mamy napisane “MEN”. A tak przy okazji – ciekawe jak ma się oznakowanie taką informacją do przepisów prawa żywnościowego?

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka 28 czerwca, 2012 o 18:25

Panie Konradzie, zgodzę się z Panem i … nie zgodzę. Zgoda co do tego, że z dedykowaniem produktów pod kątem płci mieliśmy rzeczywiście do czynienia już od dawna. Tak jak płatki z dopiskiem “fit” od dawna kierowane są – w sposób mniej lub bardziej bezpośredni – do kobiet, tak np. napoje energetyzujące wykorzystujące w swoich reklamach wizerunek znanych piłkarzy czy koszykarzy – raczej do mężczyzn. W nowym trendzie – nazwijmy go sobie właśnie “gender food” – targetowanie jest jednak bardziej oczywiste – żeby nie powiedzieć – “pisane dużymi literami” i ma to swoje psychologiczne uzasadnienie. Sygnalizuje to jeden z bloggerów “na temat”.

Co do przepisów prawa żywnościowego, to używanie w odniesieniu do żywności wzmianki “men” czy “woman” kwalifikowałabym jako dobrowolny element oznakowania, prezentacji czy reklamy. Podobnie, jak inne tego rodzaju elementy, nie może on wprowadzać konsumenta w błąd. Otwiera się zatem pytanie czy i w jakim zakresie takie oznakowanie może być mylące dla konsumenta. Kto wie, co pokaże w tym zakresie praktyka i rynek 🙂

Odpowiedz

Marek 9 stycznia, 2013 o 10:42

Nie słyszałem o tym, ale szczerze powiem, że dla mnie to jakaś bzdura. Nie powinniśmy rozdzielać tak jedzenia… tak jakby kobiety i mężczyźni pochodzili z innych planet. Bo w końcu obciachem będzie jedzenie przez mężczyznę “damskiego” jogurtu (o ile już nie jest)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: