Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Węglowodany doczekały się oświadczenia

Agnieszka Szymecka-Wesołowska13 listopada 2013Komentarze (0)

Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie rozporządzenie Komisji zezwalające na stosowanie długo oczekiwanego przez branżę spożywczą oświadczenia zdrowotnego dotyczącego węglowodanów. Mowa tu o oświadczeniu: „Węglowodany pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu”.

Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, oświadczenie to będzie mogło być stosowane dopiero od 13 maja 2014 r.. Po drugie, będzie można je stosować tylko pod następującymi warunkami:

 1. wraz z oświadczeniem konieczne będzie podanie informacji dla konsumenta, że korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 130 g węglowodanów dziennie łącznie ze wszystkich źródeł;
 2. oświadczenie może być stosowane w odniesieniu do żywności, której określona ilościowo porcja zawiera przynajmniej 20 g węglowodanów metabolizowanych przez ludzi, z wyłączeniem polioli;
 3. żywność oznaczona tym oświadczeniem musi jednocześnie spełniać warunki oświadczenia żywieniowego „Niska zawartość cukrów” lub „Bez dodatku cukrów”, tj. produkt może zawierać nie więcej niż 5 g cukrów na 100 g dla produktów stałych lub 2,5 g cukrów na 100 ml dla produktów płynnych i/lub produkt nie może zawierać żadnych dodanych cukrów prostych, dwucukrów ani żadnych innych środków spożywczych zastosowanych ze względu na ich właściwości słodzące. Jeżeli zaś cukry występują naturalnie w środku spożywczym, na etykiecie powinna się również znaleźć również informacja: „Zawiera naturalnie występujące cukry”; oraz
 4. oświadczenie nie może być stosowane w przypadku żywności, która w 100% składa się z cukrów

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Agnieszka Szymecka-Wesołowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: