Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przyszłość konopi w Polsce

Agnieszka Szymecka-Wesołowska07 lutego 2020Komentarze (0)

Przyszłość konopi włóknistych w Polsce była przedmiotem środowego (5.02. br.), sejmowego posiedzenia Podkomisji stałej ds. biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie, której przewodniczy pan poseł Jarosław Sachajko. Wśród zaproszonych gości głos zabierali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania a także przedstawiciele EIHA (czyli European Industrial Hemp Association) oraz krajowego biznesu. Omawiane było szerokie spektrum wykorzystywania konopi (np. przemysł włókienniczy, budownictwo, korzyści w rolnictwie). Nie zabrakło też oczywiście kwestii żywności wytworzonej na bazie Cannabis sativa, której status prawny budził gorące emocje.

 

 

 

 

 

 

 

O kontrowersjach wokół produktów pozyskiwanych z innych części rośliny niż nasiona, tj. z kwiatostanów, liści i łodyg (w tym suszów do naparów i olejów z kannabidiolem CBD), pisałam już wcześniej na blogu. Przypomnę, że wedle unijnego katalogu novel food, „ekstrakty z Cannabis sativa L. i produkty pochodne zawierające kannabinoidy są uważane za nową żywność, ponieważ historia konsumpcji nie została wykazana. Dotyczy to zarówno samych ekstraktów, jak i wszelkich produktów, do których są dodawane jako składnik (np. Olej z nasion konopi). Dotyczy to również ekstraktów z innych roślin zawierających kanabinoidy. ” Z takim stanowiskiem nie zgadza się branża konopna, która cały czas, na różnych forach dzieli się dowodami potwierdzającymi długą tradycję stosowania konopi w żywności. W zakresie suszów z rośliny, Komisja Europejska nie wypowiedziała się wprost, jednak w praktyce można spotkać stanowiska kwestionujące legalność ich wprowadzania do obrotu.

W tym kontekście niezwykle interesujące jawi się stanowisko, jakie na posiedzenie przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W dokumencie zatytułowanym: “Stan obecny oraz przyszłość uprawy i przetwórstwa konopi włóknistych w Polsce” czytamy m.in.:

Warunki agroklimatyczne umożliwiają uprawę konopi z przeznaczeniem na (…) susz z kwiatów i łodyg konopi, który może być wykorzystywany w przemyśle spożywczym np. – produkcja herbat, oraz kosmetycznym i farmaceutycznym (…) Gwałtownie wzrasta także areał upraw konopi na wiechy na potrzeby produkcji CBD (kannabidioli poszukiwanych do produkcji leków i suplementów diety).

Czyżby oznaczało to jakieś “nowe otwarcie” w temacie konopi na polskim rynku?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 107 400e-mail: biuro@food-law.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: