Agnieszka Szymecka-Wesołowska

dr nauk prawnych

Food law to moja praca i pasja. Na co dzień pomagam producentom, przetwórcom i dystrybutorom żywności odnaleźć się w otoczeniu regulacyjnym rynku spożywczego. A wszystko to, by żywność na naszych stołach była zdrowa, dobrej jakości i służyła konsumentom.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprzedaż żywności na rynek USA – szkolenia w Polsce

Agnieszka Szymecka-Wesołowska09 maja 20177 komentarzy

Pisałam niedawno o nowych wymaganiach, jakie zostały wprowadzone w USA w zakresie sprzedaży żywności na rynek amerykański (zob. wpis). Wiele osób interesuje się tym zagadnieniem. Mam więc dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych: szkolenia z zakresu „Preventive Controls Qualified Individual” są organizowane w Polsce.

Oferuje je jednostka certyfikująca ISOQAR, zajmująca się certyfikacją systemów zarządzania i będąca przedstawicielstwem brytyjskiej jednostki certyfikującej Alcumus ISOQAR Ltd. Szkolenia są objęte patronatem prawnym Centrum Prawa Żywnościowego. Osoby zainteresowane zapraszam na bezpośrednią stronę ISOQAR.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 606 107 400e-mail: biuro@food-law.pl

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil 5 czerwca, 2017 o 10:38

Wiadomo coś więcej na temat tych szkoleń , bo chętnie bym poszerzył wiedzę na ten temat. Dzięki za poinformowanie 🙂 Czekam na więcej wpisów, pozdrawiam!

Odpowiedz

Prawnik 22 października, 2018 o 11:37

Czy wiadomo coś o dodatkowych szkoleniach z tego zakresu?

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka-Wesołowska 3 listopada, 2018 o 16:58

Na razie organizujemy szkolenia zamknięte, czyli szkolenie prowadzimy w zainteresowanej firmie. Na wiosnę planujemy kolejną edycję z tego tematu w formule szkoleń otwartych, bo cieszą się dużym zainteresowaniem. Proszę śledzić naszą stronę: https://www.food-law.pl/szkolenia/ Pozdrawiam i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Aleksandra 26 lutego, 2019 o 12:41

Czy te same zasady obowiązują w przypadku wysyłek pierza?

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka-Wesołowska 26 lutego, 2019 o 12:47

Szkolenie dotyczy warunków wprowadzania na rynek USA żywności.

Odpowiedz

Aleksandra 26 lutego, 2019 o 12:59

Czyli nie ma obowiązku posiadania w firmie osoby PCQI w przypadku wysyłek pierza?

Odpowiedz

Agnieszka Szymecka-Wesołowska 26 lutego, 2019 o 13:01

Zajmujemy się tylko żywnością. Nie mogę więc odpowiedzieć Pani na to pytanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Centrum Prawa Żywnościowego A.Szymecka-Wesołowska D.Szostek sp. j. z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@food-law.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: